Žegnanjska nedelja

Žegnanjska nedelja – BERTOKI

Cerkveni krajepis ali opis mesta in škofije Justinopolis ljudsko Koper , koprskega škofa Pavla Naldinija, nam opisuje takole. V najbolj odprtem delu doline, kjer je največ mlinov in zato tja prihaja največ ljudi, leži po reki imenovana župnija Rižan (Risanum). Cerkev, posvečena blaženi Devici Mariji Vnebovzeti, je primerno velika, s tremi urejenimi in okrašenimi oltarji. Posvetil jo je Frančišek Zeno in sicer 27. septembra 1676,  V župnijskem arhivu se hrani dokument, napisan v latinskem jeziku, verjetno iz časa posvetitve cerkve v Bertokih. Župnija je takrat nosila ime Rižan (Risanum). V nam razumljivem jeziku bi ta dokument nekako takole prebrali:

Dne 27. septembra 1676 je častitljivi in prevzvišeni gospod Frančišek Zeno, po božji milosti in apostolskem sedežu koprski škof, pustil v župniji Rižan ta zapis in po obredu svete Rimske Cerkve, po predpisanem rimskem obredu (pontifikalu) slovesno posvetil župnijsko cerkev župnije Rižan in veliki (glavni) oltar v čast Device Marije in vanj položil relikvije svetih Kristusovih mučencev Sigismunda, Januarija in Severa. Krščanskim vernikom, ki bodo v tem letu obiskali to cerkev, je podelil prejem odpustkov in na vsakršno obletnico posvetitve, ki se bo obhajala v nedeljo pred praznikom nadangela sv. Mihaela. Prejeli bodo po cerkvenih predpisih 40 dni odpustka. Prisotni častiti gospod Peter Paduano, kanonik koperske stolnice in gospod Livio Barto, kurat te župnije.

Iz dokumenta je jasno razviden dan posvetitve in tudi, kdaj naj se obhaja obletnica posvetitve cerkve v župniji.